Dom a záhrada

Adventný kalendár

Cítite to? Už  je to v povetrí, už je to v lístí, ... ako kedysi spievala Marika. Síce v inom kontexte, ale vždy mi napadnú tieto slová. Vianoce. Počítam dni, kým prvýkrát zaznie v rádiu tradičná  vianočná hymna. „Last Christmas, I gave you my heart..." Vtedy je už čas na vianočné prípravy.

 Ak už máte nakúpené darčeky, ba dokonca ich máte aj zabalené, sviatočné ozdoby vytiahnuté zo skríň alebo pivníc, objednanú hus, kačicu, kapra alebo moriaka a napísané pohľadnice nachystané v košíku, tak ďalej už nečítajte, vyložte si nohy na stôl a zájdite do rubriky Štýl alebo Cestovanie. Ak ste sa teraz chytili za hlavu, prekrútili očami a vzdychli si „Panebože, ako to mám stihnúť bez toho, aby som sa zbláznila!", tak ste tu správne.

Som vianocná maniačka prerušujúca vianočnú abstinenciu. Aby ste mi rozumeli: posledné roky sme celá rodina slávili Vianoce za oceánom. Bez stromčeka, bez kapustnice a bez darčekov. A bez predvianočného stresu. Vianoce 2017 mali byt také isté. Prechádzky po pláži, zbieranie mušlí a najkrajší zapad slnka na Mallory Square v Key West. Nebyť insolvencie istej leteckej spoločnosti, mohlo to tak všetko znova byť. Ale ako sa hovorí, človek mieni, Pánboh mení. Tohtoročné Vianoce budeme teda doma a ja oprášim nielen vianočné ozdoby, ale aj spomienky na predvianočný čas spred pár rokov. Hlavne budem plánovať s predstihom, na čo nesmiem zabudnúť. Ak chcete, pridajte sa. Tak  pozor, štartujeme!

Prvý advent je tu čo nevidiet a je teda najvyšší čas zaobstarať si adventný kalendár a adventný veniec.

Poznáte to - najnedočkavejšie sú deti. „Kedy už budú Vianoce? Koľkokrát sa ešte vyspím?" Takéto otázky si vypočula aj istá pani Langová niekedy v roku 1851. Ked jej už išla hlava prasknúť z tých istých otázok, ktoré jej neutále kládol jej malý syn Gerhard, rozhodla sa mu vyrobiť malé krabičky s čislicami od 1 do 24 . Do každej vložila malý koláčik alebo keksík, v túžbe mať tých pár dní do Vianoc pokoj. V roku 1903 si Gerhard, už dospelý muž, spomenul na kalendár, ktorý mu kedysi dávno vyrobila jeho mama a skúsil vyrobiť niečo podobné. Možno ho tiež už nebavilo počúvať stále sa opakujúce otázky jeho detí, alebo chcel jednoducho vyskúšat potenciál maminho nápadu. Myšlienka adventného kalendára dostala obchodnú podobu. Prvé adventné kalendáre z malého nakladateľstva, ktorého bol spoluvlastníkom, boli vlastne rôzne ilustrácie, ktoré sa vystrihovali a následne lepili do okienok. Adventný kalendár, ako ho poznáme v dnešnej podobe, sa datuje až od druhej polovice 20. storočia.  Asi od roku 1958 december bez adventného kalendára plného čokoládových dobrôt nie je decembrom! Na tomto mieste mi teda neostáva nič iné, ako napísať: "Ďakujeme Vám, pani Langová!"

Adventný kalendár ale nemusia byť zákonite len sladkosti. Do vrecúšok pre dievčatá môžete povkladať sponky, gumičky do vlasov, alebo minikozmetiku. Pre chlapcov malé autíčka alebo menšie  druhy rôznych stavebníc. Kalendár formou zapaľovania malých svetielok s priloženými lístkami činností pre deti aj rodičov na každý deň  je nezvyčajný a náročnejší na čas, ale budete mať veľa krásnych spoločných zážitkov. Najväčšiu slávu v našej rodine zožal kalendár v podobe malého stromčeka. V každom vrecúšku bola sladkosť a malá ozdoba na stromček – v niektorých bolo úlohou detí ju vyrobiť. Na Štedrý večer mali deti vlastný stromček s vlastnými ozdobami. Takže, ak ste ešte nezačali, do toho...!