Dom a záhrada

Adventný veniec

Vianočné pečivo nepečiem. Neviem, čím to je, ale pri tej predstave ma obchádzaju mdloby. Nepomáha nič. Skúšala som to jeden jediný krát. Vyhľadala som si recept mužových obľúbených keksov, nakúpila suroviny, celú rodinu vyprevadila z domu a pustila sa do pečenia... Začala som ráno asi o ôsmej, skončila niekedy poobede - a výsledok? Dokopy 16 (slovom šestnásť!!!) kúskov, ktoré sa tvárili ako linecké koliečka a pri vysoko rozvinutej fantázii by nimi aj mohli byť, lenže v mojej rodine som rozvinutou fantáziou obdarená iba ja. Bohužiaľ. Manžel sa zatváril začudovane, či sa na Slovensku pečú linecké koláčiky takto a syn sa dodnes pri pohľade na linecké pečivo smeje a dodá: Tati, pamätáš si na tie veľke kolesá, čo ani ako kolesá nevyzerali  a mama  nám ich chcela predať ako linecké koláčiky?“ Keď sa ma kolegyňa celkom vážne opýtala, koľko mám už napečené a ja som jej s vážnym hlasom povedala šestnásť a ona obdivne krútila hlavou, že aká som šikovná, lebo ona má ešte len 10 - druhov (!), tak som pochopila, že čo sa  adventných príprav týka, moja cesta pôjde cekom iným smerom.

S adventnými vencami som sa prvýkrát stretla až v Rakúsku, niekedy začiatkom 90. rokov. Obdivovala som ich ešte netušiac pozadie ich vzniku. Nevedela som, že patria k Vianociam. U nás doma na stole bývali len sviečky a vetvičky z jedličky vo váze. Nevedela som, že štyri sviečky symbolizuju štyri adventné nedele. Nevedela som ani, že prvý adventný veniec má pôvod v roku 1839 a vymyslel ho teológ Johann Hinrich Wichern, aby skrátil čas do začatia Vianoc sirotám v sirotinci v Hamburgu, ktorý viedol. Ten prvý veniec mal vlastne 28 sviec, ktoré boli postavené na veľkom drevenom kolese starého voza. Dokopy 24 malých červených a 4 veľké biele. Červené sviečky symbolizovali pracovné dni a biele boli symbolom adventnej nedele. Každý večer smelo jedno dieťa zapáliť jednu sviečku, a keď zhasla posledná biela, bolo narodenie Ježiša celkom blízko. Prvý adventný veniec mal priemer asi 2m, takže všetky sviece mali dostatok miesta. Až o pár rokov neskôr pribudli k sviečkam vetvičky z jedličky. A prečo advent? Advent ako „adventus“ (z latinčiny), čo znamená príchod. Kresťania sa pripravujú na narodenie Ježiša. Adventný veniec mal v časoch jeho vzniku dôležitú úlohu ako symbol nádeje, hlavne v kruhoch evanjelikov, kam patril aj J.H. Wichern, a ktorý bol aj spoluzakladateľom misie pomoci chudobným ľuďom. Až neskôr okolo roku 1925 si našiel adventný veniec cestu do katolíckych kostolov. Prečo má adventný veniec v dnešnej podobe len 4 sviece? Dôvod je jednoduchý. Ľudia chceli mať podobný veniec aj v domácnostiach, a tak vznikla zmenšenina pôvodného adventného venca, ktorý sa už nevešal pod strop ako ten, ktorý visel zo stropu v hamburskom sirotinci.

Mojím prvým adventom v Rakúsku som bola fascinovaná. Na Slovensku sme o vianočných trhoch vtedy ešte ani nechyrovali a v mojom rodnom meste svietila ešte stále červená hviezda na streche hradu. Sem-tam sa už objavovala vianočná výzdoba, ale moje nadšenie pre advent s jeho prípravami som objavila v sebe v kvetinárstve v Salzburgu. Pripadala som si ako v rozprávkovom lese. Prvé pokusy viazania skončili na počudovanie celej rodiny viac ako dobre. A hlavne ma to bavilo. Viazanie venca totiž nie je vôbec ťažké. Potrebujete obruč - buď slamenú alebo umelohmotný kruh. Pár vetvičiek z jedličky, tuje, jemný drôt na uchytenie, sviečky, hrubšie drôty na upevnenie sviec, pištoľ na lepenie a veľa, veľa fantázie. Najskôr si nastriháte malé vetvičky, ktoré postupne prikladáte na kruh, obviažete, priložíte ďalšie, kým nie je kruh plný. Konce hrubších drôtov zohrejete nad ohňom, dva zapichnete do sviečky a opačnými dvoma koncami upevníte na venci. No a potom nastupuje fantázia. Mašle, drevené ozdoby, orechy, sušené koliečka pomarančov, ak chcete klasický veniec. Ak sa rozhodnete pre moderný, vynechajte vyššie spomenuté a experimentujte s rôznymi ozdobami. Momentálne sú totálne "in" všetky druhy jeleňov, hlavne tie strieborné.

Na Vianočnú výzdobu nepotrebujete plnú peňaženku. Postačí vám napr. mach z lesa, konáriky zo stromov, šišky a vianočné ozdoby, z ktorých sa môžete tešiť už pred postavením stromčeka. No a najmä - vence nemusia byť len na stole. Efektné sú obyčajné vence z vetvičiek jedličky zavesené na stuhe na okne. Máte ešte čas. Zbehnite si na prechádzku do lesa  a vyzbrojte deti košíkom na šišky ...

Pekný blížiaci sa Advent a nezabúdajte: ani tá najkrajšie vyzdobená domácnosť s tým najlepším napečeným pečivom nie je nič bez vzajomnej lásky.