Kultúra

Recenzia: Kramerová vs. Kramer (1979)

Oscarový a úžasný, veľmi známy film, ale poznám ľudí, ktorí ho nevideli, lebo film je z roku 1979. Príbeh rozpráva o rozchode mladého páru s malým synom. Ukazuje, ako zasiahne takéto niečo rodinu, aké následky má "obyčajný" rozchod nielen na dieťa, ale aj na každého z nich.

Film som mala rada ešte kým som sama nezažila partnerskú krízu a nezvažovala odchod od muža, ale až dnes asi viem, čo chcel Avery Corman vlastne povedať, keď nás nešetril a nechal nás, divákov, vyžrať si bolesť oboch hlavných postáv do detailu. Film je v mnohom výnimočný, ale jeho absolútnym bonusom je, že sa nebál ukázať, ako to vyzerá, ak odchádza žena. Ľudia bojujú s predsudkami voči ženám, ktoré opustia dieťa, odídu od rodiny, akoby žena bola iný živý organizmus, mala predurčené byť odolnejšia a potláčať svoje úzkosti, potreby... Lebo porodila dieťa. Lebo je predsa iné odísť od chlapa, iné od syna. Opatrne naznačuje, že postavenie žien v spoločnosti je také, aké ho chce spoločnosť, nie také, aké ho môžu chcieť ženy. Bavíme sa o 70. rokoch 20. storočia, kde je ešte myšlienka emancipácie v plienkach, kde na ambície žien pozerá spoločnosť cez prsty, je to niečo nové, neslýchané, až škandalózne. V mnohom postavu mamy chápem, aj keď ja by som to nikdy nedokázala. Bolesť a úzkosť odchádzajúcej matky je vykreslená reálne a uveriteľne, tak, že Vás to bolí s ňou. Neviete sa ale rozhodnúť, či matke, ktorá opúšťa svoje dieťa a žene, ktorá priznáva, že nemôže svoj život žiť s ťarchou zodpovednosti na pleciach, odpustíte. 

Ale kto sme my, aby sme súdili? Hodíme si kameňom len preto, lebo my by sme konali inak? 

Skutočnou hlavnou postavou je však otec, ktorý sa snaží ostať synovi láskavým rodičom, ale sám sa to najprv musí naučiť. Sledujeme, ako sa to deje za pochodu a v pohybe a strašne mu držíme palce. Opäť sme svedkami určitých predsudkov. Otec, sám so synom, aké to len má ťažké, žena mu odišla... Nezvyknutí na takúto situáciu si ani neuvedomíme, že k ženám samoživiteľkám svet takéto sympatie nemá. Mamy sú predsa na to, aby ostali s deťmi. Alebo nie?

Meryl Streep budete nenávidieť, ale budete aj súhlasne kývať hlavou. Mne tečú slzy vždy, keď vidím, ako veľmi chce byť pochopená, a aké obrovské má výčitky. S následkami svojho rozhodnutia bude žiť celý život. Dustinovi Hoffmanovi chcete podať pomocnú ruku a budete ho ľutovať, ale v niektorých momentoch zaváhate. Do akej miery je zodpovedný za rozpad tohto manželstva? A nie je to jedno, keď v prvom rade ide o dieťa, o jeho krehký, detský svet a zároveň základný kameň do jeho budúcnosti?

Foto: (c) Getty Images 2011