Zdravie

Retinol od A po Z

Ak existuje v kozmetickom svete naozaj zázračná účinná ingrediencia, tak je to jednoznačne retinol. Správny výraz by mal byť retinoid, naozaj „zázračná“ je iba kyselina retinová, iným slovom tretinoín, ale pre účely tohto článku budem písať písať práve o najrozšírenejšom a najdostupnejšom type pre bežného spotrebiteľa, retinole. Retinoidy sú veľmi rozsiahla téma na úrovni biochémie, ktorú je nemožné zhrnúť do pár riadkov. Retinoidov je množstvo druhov, od najsilnejšieho tazarotene a tretinoínu, ktoré sú len na lekársky predpis, cez izotretinoín, adapalene, retinaldehyde až po retinol a retinyl palmitát, ktoré už sú bežne dostupné v lekárňach a drogériách. Tretinoín je v tejto „hierarchií“ najvyššie ako čistá kyselina retinová, ktorú pokožka hneď využije naplno, zatiaľ čo retinol musí zmetabolizovať- skonvertovať ešte dvakrát, aby sa z neho stala biologicky aktívna forma kyseliny retinovej (vitamín A). To však neznamená, že nefunguje. Je fascinujúce, čo dokáže naša pokožka.

Retinol je moja odpoveď na najčastejšiu otázku – čo na vrásky? Iným menom vitamín A, tento výnimočný antioxidant má naozaj overené anti-agingové účinky. Redukuje vzhľad vrások, vyhladzuje povrch pleti, zjednocuje tón pokožky, zmenšuje zväčšené póry, podporuje tvorbu kolagénu, zlepšuje akné, hyperpigmentácie a ďalšie. Stojí za ním úctyhodných 40 rokov výskumu a overených výsledkov, tak ako nespočetné množstvo nepriestrelných vedeckých dôkazov o jeho účinnosti. Háčik? Samozrejme, musí byť aj pri takomto malom zázraku - pri jeho používaní vzniká riziko podráždenia, začervenania, hypersenzitivity, čomu sa však dá vyhnúť, ak sa postupuje a dávkuje správne.

Čo by ste mali vedieť pred kúpou produktu s retinolom?

 • Všetky formy retinolu sa znehodnocujú, ak sú vystavené vzduchu a svetlu, retinolové produkty by preto mali byť vždy vo vzduchotesných, nepriehľadných obaloch. Nikdy nie v téglikoch. Ideálny je nepriehľadný obal a pumpička alebo pipeta.

 • Začínajte pomaly a striedmo, napr. môžete na začiatok zmiešať retinol s obľúbeným hydratačným krémom alebo sérom a použiť každý druhý-tretí deň. Pleť potrebuje čas, aby si zvykla, odvďačí sa vám lepšími výsledkami, ak to na začiatku nepreženiete.

 • SPF, najlepšie fyzikálny filter, sa stáva nutnosťou. Retinoidy spúšťajú fotosenzitivitu. Aj tie najlepšie anti-agingové ingrediencie sú zbytočné, ak sa dlhodobo vystavuje pokožka slnku bez ochranného faktora.

 • Retinol sám o sebe nie je všemocný, pokožka ideálne potrebuje mix rôznych aktívnych zložiek pre optimálne fungovanie a zdravie.

 • V tehotenstve a počas dojčenia sa retinoidy neodporúča používať (nie sú na to výskumy, takže pre istotu).

 • Rosacea, ekzematická pleť, ale aj tehotenstvo a dojčenie sú tiež miernou „kontraindikáciou“, alternatívou môže byť šípkový olej, ktorý obsahuje kyselinu trans-retinovú a má tiež výborné výsledky.

Ako si vybrať ten správny?

Jeden dokonalý produkt, ktorý by vyhovoval každému, bohužiaľ neexistuje. Retinoidy existujú v rôznej forme, rôznych textúrach, resp. konzistenciách a v rôznej sile. Moja rada znie, vyberať podľa typu a aktuálneho stavu pleti. Začať s nižšou koncentráciou v hydratačnom kréme alebo sére, ak ho pokožka bude dobre tolerovať, každý druhý-tretí deň, môžete postupne prejsť na silnejšie koncentrácie a častejšie používanie. Koncentrácie pri retinole sa pohybujú od 0,1% - 1%.

Kedy uvidím výsledky?

Prirodzený cyklus obnovy kože je minimálne 6 týždňov, s retinolom je to však beh na dlhé trate a reálne výsledky môžete vidieť až po 2-3 mesiacoch pravidelného používania. S humorom možno povedať, že "trpezlivosť vrásky odnáša". 

Ako ho používať?

Pokiaľ nie je na obale uvedené inak:

 • retinol nasleduje hneď po čistení (a prípadnej tonizácii, ak používate toner) a po AHA/BHA exfoliácii;

 • ak je vodnatej konzistencie, po ňom môže nasledovať vaše bežné sérum/olej/krém, ako obvykle používate (princíp je, že najľahšie vodnaté produkty používame prvé, najťažšie hutné krémové konzistencie na záver);

 • ideálne používať na noc;

 • ak ho používate ráno, nezabudnite na širokospektrálny ochranný faktor (čo by ste nemali aj tak);

 • množstvo veľkosti hrášku, alebo pár kvapiek je dostatočné, „viac je viac“ v tomto prípade neplatí;

 • určite nevynechajte okolie očí, krk a dekolt;

 • retinol sa kľudne môže používať s AHA/BHA kyselinami, ich pH neznižuje jeho účinnosť, toto tvrdenie je mýtus;

 • takisto sa môže používať aj s vitamínom C, tieto dva antioxidanty sa výborne dopĺňajú.

Akú značku zvoliť?

Veľký výber rôznych koncentrácií retinolu ponúkajú značky Paula´s Choice, Dr. Dennis Gross, SkinCeuticals, Murad, Neutrogena, La Roche Posay (rada Redermic R), Avéne (rada YsthéAl - ten obsahuje retinaldehyde, o niečo slabší ako retinol). Novú generáciu retinoidov nedávno zaviedli aj (moji milovaní :-)) The Ordinary.

Nové generácie retinoidov

Našťastie pre nás, v The International Dermal Institute objavili novú molekulu Hydroxypinacolone retinoate, čo je vlastne ester kyseliny retinovej a vysoko pokročilá forma retinoidu, ktorá funguje veľmi podobne ako ona, ale bez nežiaduceho podráždenia. A pretože tento nový druh nie je liek, môže sa používať v kozmetických výrobkoch. (Kyselina retinová je liek a je len na predpis.) Takže win-win! Hydroxypinacolon retinoate čakajú ešte rozsiahle testovania, ale už teraz má sľubné výsledky a jednoznačne pozitívny vplyv na pokožku.