Zdravie

O peelingoch a AHA efekte

Správna exfoliácia dokáže zázraky. Zbaví pleť odumretej vrstvy kože, kvôli ktorej občas vyzeráme sivo a unavene a odhalí pod ňou novú, jemnejšiu, mladšiu pleť.

Naša pokožka neustále pracuje a odstraňuje odumreté bunky aj sama, avšak vekom sa tento proces výrazne spomaľuje, prípadne až zastavuje. Odumreté bunky majú svoj význam, chránia živé „mladé“ bunky pod nimi. Keď ich odstránime šetrne a správne, pleť bude vyzerať rozjasnene, mladšie, keď ich však odstránime nešetrným mechanickým spôsobom (alebo príliš častým peelingovaním), bolí to, pleť bude citlivá, červená, predráždená, môžu sa objaviť vyrážky alebo ďalšie problémy. Mladé bunky často nie sú ešte pripravené „uzrieť svetlo sveta“.

Mechanická exfoliácia

Mechanická exfoliácia znamená obrusovanie pleti pevnými abrazívnymi časticami, napr. cukrom, mletou kávou, soľou, v podstate čímkoľvek, čo sa nachádza v klasických komerčných peelingoch. Problém je, že tieto častice nebývajú pravidelné, nemajú oblé hrany, pod mikroskopom je vidieť, že majú ostré, nepravidelné hrany - až hroty. Vo svetle najnovších poznatkov odborníci a dermatológovia už niekoľko rokov neodporúčajú „drhnúť“ si pokožku agresívnym spôsobom, ktorý vytvára mikrotrhlinky na pleti, tie sú následne vstupnou bránou pre baktérie a dôvodom vzniku infekcií, akné a zápalov. Komu napriek všetkému uvedenému vyhovuje pevný peeling a nemá žiadne problémy, nech pokojne pokračuje, je to každého osobná preferencia. Ja by som však ponechala abrazívne exfolianty histórii a prešla na modernejšie spôsoby, teda chemickú exfoliáciu.

Chemická exfoliácia – AHA/BHA kyseliny

Neľakajte sa prosím slova chémia, ani slova kyseliny. AHA a BHA peelingové kyseliny sú absolútne fantastické, a ak ich ešte nepoznáte, zamilujete sa.

Alfa-hydroxy kyseliny (AHA) sa vyskytujú bežne v prírode a aj v nás a patria k najjemnejším peelingovým riešeniam. Jemne a šetrne rozpúšťajú „lepidlo“, ktoré drží odumreté bunky na pleti a tým ho uvoľnia. Zreagujú so stratum corneum (najvrchnejšia vrstva kože) a doslova rozpúšťajú maz a ostatné substancie, ktoré držia staré a nové bunky pokope. Popri tom ešte dokážu aj hydratovať a podporiť produkciu kolagénu. S kyselinami však treba narábať veľmi opatrne, ich sila je označená v percentách a treba začať s čo najnižšími a postupne časom pridávať - ak treba - inak môže hroziť precitlivenie až začervenanie pleti. Po večernej chemickej exfoliácii je v následnej rannej rutine alfou a omegou SPF faktor. Ráno po sa odporúča natrieť opaľovacím krémom s vyšším faktorom, pleť býva reaktívnejšia na slnko. Odumretá koža poskytovala prirodzene malú ochranu pred UV a nová pokožka to ešte nedokáže, preto jej treba pomôcť s ochranným faktorom.

Aké sú základné možnosti

Peelingových kyselín je viac druhov, tu sú najzákladnejšie tri.

1. Kyselina mliečna/ Lactic acid

- najjemnejší druh AHA;

- kyselina, ktorú nájdete v mlieku, ovocí, zelenine, nachádza sa prirodzene aj v pokožke;

- pokožku aj hydratuje, obnovuje lipidovú bariéru;

- vhodná najmä pre citlivú pleť a začiatočníkov.

2. Kyselina glykolová/ Glycolic acid

- typ AHA;

- získava sa z rastlín alebo napr. z ananásu;

- hydratuje, podporuje tvorbu kolagénu;

- vhodná pre suchú alebo slnkom poškodenú pleť;

- používa sa na zjazvenia, melazmy, psoriázy, či hyperpigmentácie.

3. Kyselina salycilová/ Salycilic acid

- typ BHA - beta-hydroxy, čo znamená, že je rozpustná v oleji alebo v tuku (AHA sú naopak rozpustné vo vode);

- dokáže sa dostať aj do vnútra pórov, t.j. odstraňuje odumreté bunky nie len z povrchu pokožky, ale aj z vnútra pórov;

- má upokojujúce účinky;

- najlepšia pre mastnú, aknóznu pleť, nevhodná na suchú.

Ak cítite akékoľvek pálenie, alebo vidíte začervenanie po použití AHA/BHA, treba produkt okamžite zmyť a prestať používať, prípadne prejsť na jemnejší druh. V rámci rutiny nasleduje peeling hneď po čistení, ideálne večer, môže sa používať aj denne, v malých koncentráciách sa nezmýva. Silnejšie chemické peelingy sa samozrejme zmývajú po určitom čase. Odporúčala by som prípadne poradiť sa s kozmetičkou alebo dermatológom. Na to, aby AHA/BHA kyseliny efektívne fungovali, mali by mať pH medzi 3-4.

Pre lepší prehľad ešte raz zhrnutie, ako si správne vybrať:

Normálna až suchá pleť: ktorákoľvek z AHA typu, preferovaná a najjemnejšia je kyselina mliečna.

Citlivá, mastná, aknózna pleť, rosacea, milie: BHA – salycilová.

Odorúčané produkty:

AHA

The Ordinary Lactid Acid 5% + HA 2%

The Ordinary Glycolic acid 7% toning solution

First Aid Beauty - Facial Radiance Pads

BHA

The Ordinary Salicylic Acid 2% Solution 15ml

Mario Badescu Anti acne serum

Paula´s Choice 2% BHA liquid