Zdravie

Ako správne čistiť pleť

Tvár ako jediná časť nášho tela je počas celého roka vystavená všetkým vonkajším vplyvom, znečisteniu životného prostredia, dotykom rúk, nečistotám, nehovoriac o strese, horšej životospráve a klimatických podmienkach. Preto je pravidelné, dôkladné čistenie alfou a omegou starostlivosti o pleť. Bez vyčistenia pleti nemá zmysel dávať na ňu žiadny ďalší produkt. Tu sú základné informácie a tipy, ako si efektívne vyčistiť pleť.
 
Odličovanie

Odličovanie očí a aj celej tváre by malo byť najmä jemné a šetrné. Vôbec sa neodporúča drhnúť si oči vatovými tampónmi, také zaobchádzanie s jemnou pokožkou okolo očí spôsobuje vznik vrások a zbytočné podráždenia. Ak sa odličujete napr. micelárnou vodou, stačí poriadne nasiaknutý vatový tampón (odporúčam 100% bavlnený) priložiť na zavreté oko, pár sekúnd (čím dlhšie, tým lepšie) len držať a nešúchať. Očný makeup sa takto rozpustí a potom môžeme tampón jemne stiahnuť smerom dole. Väčšina makeupu by týmto spôsobom mala zísť bez problémov dole, potom len prípadne ešte dočistiť, zopakovať podľa potreby.
 
Peny na čistenie a mydlá

Pri čistení pleti sa radšej vyhnite peniacim/penovým čistiacim produktom a klasickým mydlám. Na to, aby vznikla pena, v zložení musí byť surfaktant (väčšinou sodium lauryl sulfate, alebo sodium laureth sulfate). Surfaktanty sú povrchovo aktívne látky, ktoré odmasťujú a rozpúšťajú oleje, tuky, nečistoty, aby sa dali ľahko zmyť. Niektoré sú jemné a vhodné pre každú pleť, no niektoré (ako tie vyššie spomenuté) sú veľmi dráždivé a vysušujúce. Zároveň premieňajú pleť na alkalickú - zásaditú. Zásaditá pleť je niečo ako petriho miska pre baktérie. Iróniou je, že väčšina produktov pre adolescentnú aknóznu pleť je práve penových. Naša pokožka je prirodzene mierne kyslá s pH medzi 5-6, na jej povrchu máme ochranný film, ktorý túto rovnováhu udržiava, a práve jej kyslosť je zásadná - vďaka nej pleť neabsorbuje baktérie a úspešne ničí toxíny. Rovnako agresívne ako penové čistiace produkty sa správa aj mydlo. Pleť čistí "až príliš" - zbaví ju aj tých dobrých ochranných látok na povrchu. Môže spôsobiť až dehydratáciu a u aknóznej pleti má napríklad úplne opačný efekt, vyvolá zvýšenú tvorbu mazu. Preto sa namiesto peny odporúčajú skôr čo najjemnejšie čistiace mlieka, balzamy, alebo oleje. Bez parfemácií a zbytočných „príchutí“ a prísad v zložení. 

Čistiace mlieka, balzamy, oleje, emulzie

Toto sú konzistencie, ktoré odporúča väčšina dermatológov a kozmetických profesionálov. Pri čistení s mliekom, olejom, balzamom, nepenivým gélom alebo emulziou si môžete sami dopriať jemnú masáž tváre. Poriadne produkt vmasírujte do pokožky a následne dobre opláchnite. Stretla som sa už aj s tým, že čistiace mlieko niektoré ženy neoplachovali, takže pre istotu - všetko, čo čistí pleť, treba následne určite poriadne zmyť vodou. Nemusíte ho stierať vatovými tampónmi, ruky a čistá voda sú úplne dostatočné.
  
Čistá voda

Čistá voda ako taká na čistenie tváre naozaj nestačí, nanešťastie. Už vôbec nie, ak máme makeup alebo krém s SPF, prípadne oboje. Samotná voda nedokáže rozpustiť maz, oleje, pot, zbytky líčidiel a nečistoty, ktoré po celom dni máme na pleti. Voda a olej sa nedokážu zmiešať, preto ani na tvári voda nedokáže olej odstrániť. Takisto voda nedokáže zlikvidovať baktérie, ktoré môžu viesť k akné a iným problémom. Po čistení sa odporúča oplachovať tvár vždy pod tečúcou vlažnou vodou, nie príliš horúcou, ani studenou. Striedanie horúcej a ľadovej vody patrí k najväčším nepriateľom zdravej pokožky. Vystavovanie pleti takýmto extrémom spôsobuje iritácie, vysušenie pokožky a popraskanie kapilár. To, že teplá voda otvára póry a studená ich zatvára, je jeden z najväčších mýtov. Póry sa neotvárajú, ani nezatvárajú, ani ich nič k tomu nedonúti. Dokážu maximálne pôsobiť opticky navonok ako väčšie
alebo menšie, súvisí to s tým, koľko mazu obsahujú, ak viac, pôsobia väčšie, otvorenejšie.
 
Micelárne vody a jednorazové odličovacie utierky

Micelárne vody boli pôvodne navrhnuté pre výnimočné situácie a okolnosti, keď nie je k dispozícii voda, napr. zákulisie módnych prehliadok, natáčaní, atď. Ich originálny účel je čistenie pleti bez umývania vodou, nie sú určené na každodenné používanie. Keď potrasiete fľaškou s micelárnou vodou, uvidíte, že pení - pena opäť znamená surfaktanty. Sú v podstate hlavnou zložkou mydiel, šampónov a saponátov a ich spoločným znakom je tvorba peny. Surfaktanty v micelárnej vode sú však omnoho jemnejšie, ako napr. tie v mydle, preto aj odstránia makeup a špinu a môžu sa nechať na pleti. Micelárne vody sa nemusia oplachovať, ako uvádza väčšina výrobcov. Napriek tomu, pokiaľ môžete, micelárku radšej opláchnite. Stačí si pozrieť zloženie - látky v nej obsiahnuté si naozaj netreba nechávať na pleti, nie sú jej nijako prospešné. To isté platí aj pre jednorazové odličovacie utierky - sú na cestovanie,  na výnimočné prípady. Pokiaľ môžete, vyhnite sa pravidelnému používaniu (aj z ekologického hľadiska!). S utierkami máme tendenciu viac pritlačiť, šúchať - pre citlivú, aknóznu pleť,  či pleť s rosaceou sú absolútne nevhodné a narobia viac škôd ako úžitku.
 
Uteráky

Ak si tvár po čistení utrieme do uteráku, do ktorého sme si predtým utierali telo alebo ruky, veľká časť našej snahy vyjde nazmar. Treba použiť čistý uterák, resp. najlepšie je mať samostatné malé uteráčiky zo 100% bavlny len na tvár a pravidelne a často ich meniť. Úplne najlepšie je mať 7 malých uterákov na tvár na týždeň, na každý deň jeden, zdá sa to možno prehnané, ale napríklad pre ľudí trpiacich akné je toto základné hygienické opatrenie, ktoré veľmi pomáha zlepšiť stav problematickej pleti. Uterák k tvári len prikladajte, nešúchajte. K pleti sa snažme správať vždy čo najjemnejšie. Pre pokročilejších, resp. tých, čo majú viac času, odporúčam ešte zaradiť počas čistenia aj látku - flanel, bavlnu, alebo niečo veľmi jemné. Namočenou látkou (do vlažnej vody) pretriete jemne celú tvár, slúži to zároveň aj ako jemný peeling. Ak raz pocítite rozdiel v umytí tváre len rukami - v porovnaní s látkou, už ju nikdy nevynecháte. 
 
Aký produkt si vybrať

Čistiaci produkt nemá prečo byť drahý. Nemusí obsahovať žiadne špeciálne "vzácne" ingrediencie, nakoľko neostáva na pleti dlho. Má predsa jediný účel - zbaviť pleť nečistôt. Jediné podmienky, ktoré by mal spĺňať, sú – mal by byť jemný, bez parfemácií, nepeniaci, bez zbytočných exotických prísad a „príchutí“ a samozrejme - bez alkoholu.
 
Rutina

Ráno:
Použijeme napr. jemné čistiace mlieko - produktu netreba veľa, masírujeme na pleti jemnými krúživými pohybmi, opláchneme vodou/flanelom pod tečúcou vlažnou vodou, osušíme do čistého uteráku na tvár.

Večer:
Ak ste nepoužili makeup/SPF: Platí to isté, čo ráno.
Ak ste použili makeup/SPF: Vtedy odporúčam tzv. double cleansing, prvé kolo je odličovanie, či už odličovacím produktom, alebo micelárkou, nezabudnite aj na krk. Druhé kolo čistiace je opäť masírovanie - čistiace mlieko, olej, alebo balzam, podľa toho aká konzistencia vám vyhovuje, opláchnutie vodou/flanelom pod tečúcou vlažnou vodou, osušíme do uteráku na tvár. (Pre hygienických maniakov ako ja: uterák na tvár ide po 1 dni (2 čisteniach) do koša na pranie.)
 
Keď si tvár umývate, okrem toho, že prispievate k jej dlhodobému zdraviu a sviežemu vzhľadu, v podstate saturujete epidermu vodou. Ak hneď po čistení na ešte mierne vlhkú pleť nanesiete hydratačné sérum, alebo hydratačný krém, úspešne uzamknete túto dobrú vlhkosť v epiderme a preto čistá, hydratovaná pokožka vždy vyzerá lepšie a zdravšie.

O hydratácii si povieme nabudúce. 

Článok bol publikovaný aj na www.smartbeauty.sk